< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1085 (MLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1085 година од новата ера, 85. од вториот милениум, 85. од XI век и шеста од 1080-тите.

1085 во разни календари
Грегоријански календар1085
MLXXXV
Ab urbe condita1838
Ерменски календар534
ԹՎ ՇԼԴ
Асирски календар5835
Балиски календар1006–1007
Бенгалски календар492
Берберски календар2035
Будистички календар1629
Бурмански календар447
Византиски календар6593–6594
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3781 или 3721
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3782 или 3722
Коптски календар801–802
Етиопски календар1077–1078
Еврејски календар4845–4846
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1141–1142
 - Сачка ера1006–1007
 - Кали-југа4185–4186
Холоценски календар11085
Игбоански календар85–86
Ирански календар463–464
Исламски календар477–478
Јапонски календарОтоку 2
(応徳2年)
Јавански календар989–990
Јулијански календар1085
MLXXXV
Корејски календар3418
Мингуо-календар827 пред Р. Кина
民前827年
Нанакшахи−383
Селевкидски календар1396/1397 г.г.
Тајландски сончев календар1627–1628
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1211 или 830 или 58
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1212 или 831 или 59

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6593 и 6594 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5835 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4845 и 4846 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1838.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1085 година се протега во 3721 и 3722, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3781 и 3782 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1628. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 477 и 478 исламска година.

Настани уреди

 
Алфонсо VI од Леон и Кастилја (Храбриот) (1077–1109)

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди