< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1052 (MLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1052 година од новата ера, 52. од вториот милениум, 52. од XI век и трета од 1050-тите.

1052 во разни календари
Грегоријански календар1052
MLII
Ab urbe condita1805
Ерменски календар501
ԹՎ ՇԱ
Асирски календар5802
Балиски календар973–974
Бенгалски календар459
Берберски календар2002
Будистички календар1596
Бурмански календар414
Византиски календар6560–6561
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3748 или 3688
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3749 или 3689
Коптски календар768–769
Етиопски календар1044–1045
Еврејски календар4812–4813
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1108–1109
 - Сачка ера973–974
 - Кали-југа4152–4153
Холоценски календар11052
Игбоански календар52–53
Ирански календар430–431
Исламски календар443–444
Јапонски календарЕјшо 7
(永承7年)
Јавански календар955–956
Јулијански календар1052
MLII
Корејски календар3385
Мингуо-календар860 пред Р. Кина
民前860年
Нанакшахи−416
Селевкидски календар1363/1364 г.г.
Тајландски сончев календар1594–1595
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1178 или 797 или 25
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1179 или 798 или 26

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6560 и 6561 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5802 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4812 и 4813 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1805.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1052 година се протега во 3688 и 3689, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3748 и 3749 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1595. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 443 и 444 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди