< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1019 (MXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1019 година од новата ера, 19. од вториот милениум, 19. од XI век и последна од 1010-тите.

1019 во разни календари
Грегоријански календар1019
MXIX
Ab urbe condita1772
Ерменски календар468
ԹՎ ՆԿԸ
Асирски календар5769
Балиски календар940–941
Бенгалски календар426
Берберски календар1969
Будистички календар1563
Бурмански календар381
Византиски календар6527–6528
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3715 или 3655
    — до —
己未年 (зем. коза)
3716 или 3656
Коптски календар735–736
Етиопски календар1011–1012
Еврејски календар4779–4780
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1075–1076
 - Сачка ера940–941
 - Кали-југа4119–4120
Холоценски календар11019
Игбоански календар19–20
Ирански календар397–398
Исламски календар409–410
Јапонски календарКанин 3
(寛仁3年)
Јавански календар921–922
Јулијански календар1019
MXIX
Корејски календар3352
Мингуо-календар893 пред Р. Кина
民前893年
Нанакшахи−449
Селевкидски календар1330/1331 г.г.
Тајландски сончев календар1561–1562
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1145 или 764 или −8
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1146 или 765 или −7

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6527 и 6528 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5769 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4779 и 4780 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1772.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1019 година се протега во 3655 и 3656, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3715 и 3716 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1562. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 409 и 410 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди