< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1083 (MLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1083 година од новата ера, 83. од вториот милениум, 83. од XI век и четвртта од 1080-тите.

1083 во разни календари
Грегоријански календар1083
MLXXXIII
Ab urbe condita1836
Ерменски календар532
ԹՎ ՇԼԲ
Асирски календар5833
Балиски календар1004–1005
Бенгалски календар490
Берберски календар2033
Будистички календар1627
Бурмански календар445
Византиски календар6591–6592
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3779 или 3719
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3780 или 3720
Коптски календар799–800
Етиопски календар1075–1076
Еврејски календар4843–4844
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1139–1140
 - Сачка ера1004–1005
 - Кали-југа4183–4184
Холоценски календар11083
Игбоански календар83–84
Ирански календар461–462
Исламски календар475–476
Јапонски календарЕјхо 3
(永保3年)
Јавански календар987–988
Јулијански календар1083
MLXXXIII
Корејски календар3416
Мингуо-календар829 пред Р. Кина
民前829年
Нанакшахи−385
Селевкидски календар1394/1395 г.г.
Тајландски сончев календар1625–1626
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1209 или 828 или 56
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1210 или 829 или 57

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6591 и 6592 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5833 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4843 и 4844 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1836.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1083 година се протега во 3719 и 3720, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3779 и 3780 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1626. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 475 и 476 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Алексијадата на Ана Комнина (манускрипт од 12-ти век)
  • Ана Комнина (1 декември 1083-1153) - византиска принцеза и научник. Најстара ќерка на византискиот carАлексеј I Комнин и царицата Ирина. Таа ја напишала Алексијадата, посветена на владеењето на нејзиниот татко. Ова дело ја прави да биде една од првите жени историчари во западниот свет.

Починале уреди