< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1017 (MXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1017 година од новата ера, 17. од вториот милениум, 17. од XI век и осма од 1010-тите.

1017 во разни календари
Грегоријански календар1017
MXVII
Ab urbe condita1770
Ерменски календар466
ԹՎ ՆԿԶ
Асирски календар5767
Балиски календар938–939
Бенгалски календар424
Берберски календар1967
Будистички календар1561
Бурмански календар379
Византиски календар6525–6526
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3713 или 3653
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3714 или 3654
Коптски календар733–734
Етиопски календар1009–1010
Еврејски календар4777–4778
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1073–1074
 - Сачка ера938–939
 - Кали-југа4117–4118
Холоценски календар11017
Игбоански календар17–18
Ирански календар395–396
Исламски календар407–408
Јапонски календарЧова 6 / Канин 1
(寛仁元年)
Јавански календар919–920
Јулијански календар1017
MXVII
Корејски календар3350
Мингуо-календар895 пред Р. Кина
民前895年
Нанакшахи−451
Селевкидски календар1328/1329 г.г.
Тајландски сончев календар1559–1560
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1143 или 762 или −10
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1144 или 763 или −9

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6525 и 6526 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5767 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4777 и 4778 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1770.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1017 година се протега во 3653 и 3654, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3713 и 3714 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1560. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 407 и 408 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди