< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1079 (MLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1079 година од новата ера, 79. од вториот милениум, 79. од XI век и последна од 1070-тите.

1079 во разни календари
Грегоријански календар1079
MLXXIX
Ab urbe condita1832
Ерменски календар528
ԹՎ ՇԻԸ
Асирски календар5829
Балиски календар1000–1001
Бенгалски календар486
Берберски календар2029
Будистички календар1623
Бурмански календар441
Византиски календар6587–6588
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3775 или 3715
    — до —
己未年 (зем. коза)
3776 или 3716
Коптски календар795–796
Етиопски календар1071–1072
Еврејски календар4839–4840
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1135–1136
 - Сачка ера1000–1001
 - Кали-југа4179–4180
Холоценски календар11079
Игбоански календар79–80
Ирански календар457–458
Исламски календар471–472
Јапонски календарЏорјаку 3
(承暦3年)
Јавански календар983–984
Јулијански календар1079
MLXXIX
Корејски календар3412
Мингуо-календар833 пред Р. Кина
民前833年
Нанакшахи−389
Селевкидски календар1390/1391 г.г.
Тајландски сончев календар1621–1622
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1205 или 824 или 52
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1206 или 825 или 53

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6587 и 6588 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5829 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4839 и 4840 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1832.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1079 година се протега во 3715 и 3716, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3775 и 3776 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1622. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 471 и 472 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Убиството на бискупот Станислав
  • 11 април – Станислав од Краков, полски бискуп (роден 1030 г.)

Надворешни врски уреди