< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1086 (MLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1086 година од новата ера, 86. од вториот милениум, 86. од XI век и седма од 1080-тите.

1086 во разни календари
Грегоријански календар1086
MLXXXVI
Ab urbe condita1839
Ерменски календар535
ԹՎ ՇԼԵ
Асирски календар5836
Балиски календар1007–1008
Бенгалски календар493
Берберски календар2036
Будистички календар1630
Бурмански календар448
Византиски календар6594–6595
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3782 или 3722
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3783 или 3723
Коптски календар802–803
Етиопски календар1078–1079
Еврејски календар4846–4847
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1142–1143
 - Сачка ера1007–1008
 - Кали-југа4186–4187
Холоценски календар11086
Игбоански календар86–87
Ирански календар464–465
Исламски календар478–479
Јапонски календарОтоку 3
(応徳3年)
Јавански календар990–991
Јулијански календар1086
MLXXXVI
Корејски календар3419
Мингуо-календар826 пред Р. Кина
民前826年
Нанакшахи−382
Селевкидски календар1397/1398 г.г.
Тајландски сончев календар1628–1629
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1212 или 831 или 59
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1213 или 832 или 60

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6594 и 6595 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5836 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4846 и 4847 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1839.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1086 година се протега во 3722 и 3723, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3782 и 3783 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1629. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 478 и 479 исламска година.

Настани уреди

 
Хенли на Темза денес

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди