< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1007 (MVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1007 година од новата ера, 7. од вториот милениум, 7. од XI век и осма од 1000-тите.

1007 во разни календари
Грегоријански календар1007
MVII
Ab urbe condita1760
Ерменски календар456
ԹՎ ՆԾԶ
Асирски календар5757
Балиски календар928–929
Бенгалски календар414
Берберски календар1957
Будистички календар1551
Бурмански календар369
Византиски календар6515–6516
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3703 или 3643
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3704 или 3644
Коптски календар723–724
Етиопски календар999–1000
Еврејски календар4767–4768
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1063–1064
 - Сачка ера928–929
 - Кали-југа4107–4108
Холоценски календар11007
Игбоански календар7–8
Ирански календар385–386
Исламски календар397–398
Јапонски календарКанико 4
(寛弘4年)
Јавански календар909–910
Јулијански календар1007
MVII
Корејски календар3340
Мингуо-календар905 пред Р. Кина
民前905年
Нанакшахи−461
Селевкидски календар1318/1319 г.г.
Тајландски сончев календар1549–1550
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1133 или 752 или −20
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1134 или 753 или −19

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6515 и 6516 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5757 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4767 и 4768 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1760.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1007 година се протега во 3643 и 3644, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3703 и 3704 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1550. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 397 и 398 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди