< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1090 (MXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1090 година од новата ера, 90. од вториот милениум, 90. од XI век и прва од 1090-тите.

1090 во разни календари
Грегоријански календар1090
MXC
Ab urbe condita1843
Ерменски календар539
ԹՎ ՇԼԹ
Асирски календар5840
Балиски календар1011–1012
Бенгалски календар497
Берберски календар2040
Будистички календар1634
Бурмански календар452
Византиски календар6598–6599
Кинески календар己巳(зем. змија)
3786 или 3726
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3787 или 3727
Коптски календар806–807
Етиопски календар1082–1083
Еврејски календар4850–4851
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1146–1147
 - Сачка ера1011–1012
 - Кали-југа4190–4191
Холоценски календар11090
Игбоански календар90–91
Ирански календар468–469
Исламски календар482–483
Јапонски календарКанџи 4
(寛治4年)
Јавански календар994–995
Јулијански календар1090
MXC
Корејски календар3423
Мингуо-календар822 пред Р. Кина
民前822年
Нанакшахи−378
Селевкидски календар1401/1402 г.г.
Тајландски сончев календар1632–1633
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1216 или 835 или 63
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1217 или 836 или 64

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6598 и 6599 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5840 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4850 и 4851 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1843.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1090 година се протега во 3726 и 3727, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3786 и 3787 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1633. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 482 и 483 исламска година.

Настани уреди

 
Хасан ибн Сабах (1050–1124)

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Steven Runciman (1952). A History of the Crusades. Vol II: The Kingdom of Jerusalem, pp. 96–97. ISBN 978-0-241-29876-3.