< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1008 (MVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1008 година од новата ера, 8. од вториот милениум, 8. од XI век и деветта од 1000-тите.

1008 во разни календари
Грегоријански календар1008
MVIII
Ab urbe condita1761
Ерменски календар457
ԹՎ ՆԾԷ
Асирски календар5758
Балиски календар929–930
Бенгалски календар415
Берберски календар1958
Будистички календар1552
Бурмански календар370
Византиски календар6516–6517
Кинески календар丁未(огн. коза)
3704 или 3644
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3705 или 3645
Коптски календар724–725
Етиопски календар1000–1001
Еврејски календар4768–4769
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1064–1065
 - Сачка ера929–930
 - Кали-југа4108–4109
Холоценски календар11008
Игбоански календар8–9
Ирански календар386–387
Исламски календар398–399
Јапонски календарКанико 5
(寛弘5年)
Јавански календар910–911
Јулијански календар1008
MVIII
Корејски календар3341
Мингуо-календар904 пред Р. Кина
民前904年
Нанакшахи−460
Селевкидски календар1319/1320 г.г.
Тајландски сончев календар1550–1551
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1134 или 753 или −19
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1135 или 754 или −18

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6516 и 6517 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5758 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4768 и 4769 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1761.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1008 година се протега во 3644 и 3645, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3704 и 3705 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1551. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 398 и 399 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди