< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1027 (MXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1027 година од новата ера, 27. од вториот милениум, 27. од XI век и осма од 1020-тите.

1027 во разни календари
Грегоријански календар1027
MXXVII
Ab urbe condita1780
Ерменски календар476
ԹՎ ՆՀԶ
Асирски календар5777
Балиски календар948–949
Бенгалски календар434
Берберски календар1977
Будистички календар1571
Бурмански календар389
Византиски календар6535–6536
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3723 или 3663
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3724 или 3664
Коптски календар743–744
Етиопски календар1019–1020
Еврејски календар4787–4788
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1083–1084
 - Сачка ера948–949
 - Кали-југа4127–4128
Холоценски календар11027
Игбоански календар27–28
Ирански календар405–406
Исламски календар417–418
Јапонски календарМанџу 4
(万寿4年)
Јавански календар929–930
Јулијански календар1027
MXXVII
Корејски календар3360
Мингуо-календар885 пред Р. Кина
民前885年
Нанакшахи−441
Селевкидски календар1338/1339 г.г.
Тајландски сончев календар1569–1570
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1153 или 772 или 0
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1154 или 773 или 1

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6535 и 6536 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5777 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4787 и 4788 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1780.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1027 година се протега во 3663 и 3664, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3723 и 3724 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1570. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 417 и 418 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди