< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1028 (MXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1028 година од новата ера, 28. од вториот милениум, 28. од XI век и деветта од 1020-тите.

1028 во разни календари
Грегоријански календар1028
MXXVIII
Ab urbe condita1781
Ерменски календар477
ԹՎ ՆՀԷ
Асирски календар5778
Балиски календар949–950
Бенгалски календар435
Берберски календар1978
Будистички календар1572
Бурмански календар390
Византиски календар6536–6537
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3724 или 3664
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3725 или 3665
Коптски календар744–745
Етиопски календар1020–1021
Еврејски календар4788–4789
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1084–1085
 - Сачка ера949–950
 - Кали-југа4128–4129
Холоценски календар11028
Игбоански календар28–29
Ирански календар406–407
Исламски календар418–419
Јапонски календарМанџу 5 / Чоген 1
(長元元年)
Јавански календар930–931
Јулијански календар1028
MXXVIII
Корејски календар3361
Мингуо-календар884 пред Р. Кина
民前884年
Нанакшахи−440
Селевкидски календар1339/1340 г.г.
Тајландски сончев календар1570–1571
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1154 или 773 или 1
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1155 или 774 или 2

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6536 и 6537 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5778 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4788 и 4789 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1781.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1028 година се протега во 3664 и 3665, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3724 и 3725 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1571. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 418 и 419 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди