< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1024 (MXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1024 година од новата ера, 24. од вториот милениум, 24. од XI век и петта од 1020-тите.

1024 во разни календари
Грегоријански календар1024
MXXIV
Ab urbe condita1777
Ерменски календар473
ԹՎ ՆՀԳ
Асирски календар5774
Балиски календар945–946
Бенгалски календар431
Берберски календар1974
Будистички календар1568
Бурмански календар386
Византиски календар6532–6533
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3720 или 3660
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3721 или 3661
Коптски календар740–741
Етиопски календар1016–1017
Еврејски календар4784–4785
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1080–1081
 - Сачка ера945–946
 - Кали-југа4124–4125
Холоценски календар11024
Игбоански календар24–25
Ирански календар402–403
Исламски календар414–415
Јапонски календарЏијан 4 / Манџу 1
(万寿元年)
Јавански календар926–927
Јулијански календар1024
MXXIV
Корејски календар3357
Мингуо-календар888 пред Р. Кина
民前888年
Нанакшахи−444
Селевкидски календар1335/1336 г.г.
Тајландски сончев календар1566–1567
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1150 или 769 или −3
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1151 или 770 или −2

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6532 и 6533 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5774 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4784 и 4785 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1777.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1024 година се протега во 3660 и 3661, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3720 и 3721 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1567. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 414 и 415 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди