< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1034 (MXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1034 година од новата ера, 34. од вториот милениум, 34. од XI век и петта од 1030-тите.

1034 во разни календари
Грегоријански календар1034
MXXXIV
Ab urbe condita1787
Ерменски календар483
ԹՎ ՆՁԳ
Асирски календар5784
Балиски календар955–956
Бенгалски календар441
Берберски календар1984
Будистички календар1578
Бурмански календар396
Византиски календар6542–6543
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3730 или 3670
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3731 или 3671
Коптски календар750–751
Етиопски календар1026–1027
Еврејски календар4794–4795
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1090–1091
 - Сачка ера955–956
 - Кали-југа4134–4135
Холоценски календар11034
Игбоански календар34–35
Ирански календар412–413
Исламски календар425–426
Јапонски календарЧоген 7
(長元7年)
Јавански календар936–938
Јулијански календар1034
MXXXIV
Корејски календар3367
Мингуо-календар878 пред Р. Кина
民前878年
Нанакшахи−434
Селевкидски календар1345/1346 г.г.
Тајландски сончев календар1576–1577
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1160 или 779 или 7
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1161 или 780 или 8

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6542 и 6543 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5784 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4794 и 4795 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1787.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1034 година се протега во 3670 и 3671, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3730 и 3731 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1577. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 425 и 426 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди