< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1051 (MLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1051 година од новата ера, 51. од вториот милениум, 51. од XI век и втора од 1050-тите.

1051 во разни календари
Грегоријански календар1051
MLI
Ab urbe condita1804
Ерменски календар500
ԹՎ Շ
Асирски календар5801
Балиски календар972–973
Бенгалски календар458
Берберски календар2001
Будистички календар1595
Бурмански календар413
Византиски календар6559–6560
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3747 или 3687
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3748 или 3688
Коптски календар767–768
Етиопски календар1043–1044
Еврејски календар4811–4812
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1107–1108
 - Сачка ера972–973
 - Кали-југа4151–4152
Холоценски календар11051
Игбоански календар51–52
Ирански календар429–430
Исламски календар442–443
Јапонски календарЕјшо 6
(永承6年)
Јавански календар954–955
Јулијански календар1051
MLI
Корејски календар3384
Мингуо-календар861 пред Р. Кина
民前861年
Нанакшахи−417
Селевкидски календар1362/1363 г.г.
Тајландски сончев календар1593–1594
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1177 или 796 или 24
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1178 или 797 или 25

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6559 и 6560 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5801 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4811 и 4812 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1804.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1051 година се протега во 3687 и 3688, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3747 и 3748 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1594. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 442 и 443 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди