< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1076 (MLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1076 година од новата ера, 76. од вториот милениум, 76. од XI век и седма од 1070-тите.

1076 во разни календари
Грегоријански календар1076
MLXXVI
Ab urbe condita1829
Ерменски календар525
ԹՎ ՇԻԵ
Асирски календар5826
Балиски календар997–998
Бенгалски календар483
Берберски календар2026
Будистички календар1620
Бурмански календар438
Византиски календар6584–6585
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3772 или 3712
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3773 или 3713
Коптски календар792–793
Етиопски календар1068–1069
Еврејски календар4836–4837
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1132–1133
 - Сачка ера997–998
 - Кали-југа4176–4177
Холоценски календар11076
Игбоански календар76–77
Ирански календар454–455
Исламски календар468–469
Јапонски календарЏохо 3
(承保3年)
Јавански календар980–981
Јулијански календар1076
MLXXVI
Корејски календар3409
Мингуо-календар836 пред Р. Кина
民前836年
Нанакшахи−392
Селевкидски календар1387/1388 г.г.
Тајландски сончев календар1618–1619
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1202 или 821 или 49
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1203 или 822 или 50

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6584 и 6585 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5826 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4836 и 4837 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1829.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1076 година се протега во 3712 и 3713, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3772 и 3773 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1619. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 468 и 469 исламска година.

Настани уреди

 
Болеслав II

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди