< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1032 (MXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1032 година од новата ера, 32. од вториот милениум, 32. од XI век и трета од 1030-тите.

1032 во разни календари
Грегоријански календар1032
MXXXII
Ab urbe condita1785
Ерменски календар481
ԹՎ ՆՁԱ
Асирски календар5782
Балиски календар953–954
Бенгалски календар439
Берберски календар1982
Будистички календар1576
Бурмански календар394
Византиски календар6540–6541
Кинески календар辛未(мет. коза)
3728 или 3668
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3729 или 3669
Коптски календар748–749
Етиопски календар1024–1025
Еврејски календар4792–4793
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1088–1089
 - Сачка ера953–954
 - Кали-југа4132–4133
Холоценски календар11032
Игбоански календар32–33
Ирански календар410–411
Исламски календар423–424
Јапонски календарЧоген 5
(長元5年)
Јавански календар934–935
Јулијански календар1032
MXXXII
Корејски календар3365
Мингуо-календар880 пред Р. Кина
民前880年
Нанакшахи−436
Селевкидски календар1343/1344 г.г.
Тајландски сончев календар1574–1575
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1158 или 777 или 5
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1159 или 778 или 6

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6540 и 6541 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5782 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4792 и 4793 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1785.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1032 година се протега во 3668 и 3669, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3728 и 3729 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1575. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 423 и 424 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди