< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1013 (MXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1013 година од новата ера, 13. од вториот милениум, 13. од XI век и четвртта од 1010-тите.

1013 во разни календари
Грегоријански календар1013
MXIII
Ab urbe condita1766
Ерменски календар462
ԹՎ ՆԿԲ
Асирски календар5763
Балиски календар934–935
Бенгалски календар420
Берберски календар1963
Будистички календар1557
Бурмански календар375
Византиски календар6521–6522
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3709 или 3649
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3710 или 3650
Коптски календар729–730
Етиопски календар1005–1006
Еврејски календар4773–4774
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1069–1070
 - Сачка ера934–935
 - Кали-југа4113–4114
Холоценски календар11013
Игбоански календар13–14
Ирански календар391–392
Исламски календар403–404
Јапонски календарЧова 2
(長和2年)
Јавански календар915–916
Јулијански календар1013
MXIII
Корејски календар3346
Мингуо-календар899 пред Р. Кина
民前899年
Нанакшахи−455
Селевкидски календар1324/1325 г.г.
Тајландски сончев календар1555–1556
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1139 или 758 или −14
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1140 или 759 или −13

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6521 и 6522 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5763 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4773 и 4774 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1766.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1013 година се протега во 3649 и 3650, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3709 и 3710 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1556. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 403 и 404 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди