< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1044 (MXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1044 година од новата ера, 44. од вториот милениум, 44. од XI век и петта од 1040-тите.

1044 во разни календари
Грегоријански календар1044
MXLIV
Ab urbe condita1797
Ерменски календар493
ԹՎ ՆՂԳ
Асирски календар5794
Балиски календар965–966
Бенгалски календар451
Берберски календар1994
Будистички календар1588
Бурмански календар406
Византиски календар6552–6553
Кинески календар癸未(вод. коза)
3740 или 3680
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3741 или 3681
Коптски календар760–761
Етиопски календар1036–1037
Еврејски календар4804–4805
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1100–1101
 - Сачка ера965–966
 - Кали-југа4144–4145
Холоценски календар11044
Игбоански календар44–45
Ирански календар422–423
Исламски календар435–436
Јапонски календарЧокју 5 / Кантоку 1
(寛徳元年)
Јавански календар947–948
Јулијански календар1044
MXLIV
Корејски календар3377
Мингуо-календар868 пред Р. Кина
民前868年
Нанакшахи−424
Селевкидски календар1355/1356 г.г.
Тајландски сончев календар1586–1587
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1170 или 789 или 17
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1171 или 790 или 18

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6552 и 6553 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5794 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4804 и 4805 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1797.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1044 година се протега во 3680 и 3681, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3740 и 3741 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1587. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 435 и 436 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди