< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1066 (MLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1066 година од новата ера, 66. од вториот милениум, 66. од XI век и седма од 1060-тите.

1066 во разни календари
Грегоријански календар1066
MLXVI
Ab urbe condita1819
Ерменски календар515
ԹՎ ՇԺԵ
Асирски календар5816
Балиски календар987–988
Бенгалски календар473
Берберски календар2016
Будистички календар1610
Бурмански календар428
Византиски календар6574–6575
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3762 или 3702
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3763 или 3703
Коптски календар782–783
Етиопски календар1058–1059
Еврејски календар4826–4827
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1122–1123
 - Сачка ера987–988
 - Кали-југа4166–4167
Холоценски календар11066
Игбоански календар66–67
Ирански календар444–445
Исламски календар458–459
Јапонски календарЏирјаку 2
(治暦2年)
Јавански календар969–971
Јулијански календар1066
MLXVI
Корејски календар3399
Мингуо-календар846 пред Р. Кина
民前846年
Нанакшахи−402
Селевкидски календар1377/1378 г.г.
Тајландски сончев календар1608–1609
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1192 или 811 или 39
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1193 или 812 или 40

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6574 и 6575 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5816 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4826 и 4827 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1819.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1066 година се протега во 3702 и 3703, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3762 и 3763 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1609. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 458 и 459 исламска година.

Настани уреди

 
Халеевата Комета на таписеријата од Бајо

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди