< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1093 (MXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1093 година од новата ера, 93. од вториот милениум, 93. од XI век и четвртта од 1090-тите.

1093 во разни календари
Грегоријански календар1093
MXCIII
Ab urbe condita1846
Ерменски календар542
ԹՎ ՇԽԲ
Асирски календар5843
Балиски календар1014–1015
Бенгалски календар500
Берберски календар2043
Будистички календар1637
Бурмански календар455
Византиски календар6601–6602
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3789 или 3729
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3790 или 3730
Коптски календар809–810
Етиопски календар1085–1086
Еврејски календар4853–4854
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1149–1150
 - Сачка ера1014–1015
 - Кали-југа4193–4194
Холоценски календар11093
Игбоански календар93–94
Ирански календар471–472
Исламски календар485–486
Јапонски календарКанџи 7
(寛治7年)
Јавански календар997–998
Јулијански календар1093
MXCIII
Корејски календар3426
Мингуо-календар819 пред Р. Кина
民前819年
Нанакшахи−375
Селевкидски календар1404/1405 г.г.
Тајландски сончев календар1635–1636
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1219 или 838 или 66
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1220 или 839 или 67

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6601 и 6602 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5843 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4853 и 4854 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1846.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1093 година се протега во 3729 и 3730, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3789 и 3790 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1636. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 485 и 486 исламска година.

Настани уреди

 
Руските кнезови ги договараат своите постапки против Куманите.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Basil Dmytryshyn (2000). Medieval Russia: A sourcebook 850–1700, p. 60. Academic International Press.