< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1030 (MXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1030 година од новата ера, 30. од вториот милениум, 30. од XI век и прва од 1030-тите.

1030 во разни календари
Грегоријански календар1030
MXXX
Ab urbe condita1783
Ерменски календар479
ԹՎ ՆՀԹ
Асирски календар5780
Балиски календар951–952
Бенгалски календар437
Берберски календар1980
Будистички календар1574
Бурмански календар392
Византиски календар6538–6539
Кинески календар己巳(зем. змија)
3726 или 3666
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3727 или 3667
Коптски календар746–747
Етиопски календар1022–1023
Еврејски календар4790–4791
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1086–1087
 - Сачка ера951–952
 - Кали-југа4130–4131
Холоценски календар11030
Игбоански календар30–31
Ирански календар408–409
Исламски календар420–421
Јапонски календарЧоген 3
(長元3年)
Јавански календар932–933
Јулијански календар1030
MXXX
Корејски календар3363
Мингуо-календар882 пред Р. Кина
民前882年
Нанакшахи−438
Селевкидски календар1341/1342 г.г.
Тајландски сончев календар1572–1573
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1156 или 775 или 3
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1157 или 776 или 4

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6538 и 6539 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5780 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4790 и 4791 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1783.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1030 година се протега во 3666 и 3667, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3726 и 3727 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1573. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 420 и 421 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди