< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1053 (MLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1053. година од новата ера, 53. од вториот милениум, 53. од 11 век и четвртта од 1050-тите.

1053 г.  во други календари
Грегоријански календар 1053
MLIII
Ab urbe condita 1806
Асирски календар 5803
Бахајски календар -791–-790
Бенгалски календар 460
Берберски календар 2003
Будистички календар 1597
Бурмански календар 415
Византиски календар 6561–6562
Еврејски календар 4813–4814
Ерменски календар 502
ԹՎ ՇԲ
Етиопски календар 1045-1046
Игбоански календар 53–54
Ирански календар 431–432
Исламски календар 444–445
Јулијански календар 1053    MLIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3689/3749)
— до —
癸巳年月日
(3690/3750)
Коптски календар 769–770
Корејски календар 3386
Календар Мингуо 859 пред РК
民前859年
Селевкидски календар 1364–1365
Тајландски сончев календар 1596
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1109–1110
 - Шака самват 975–976
 - Кали југа 4154–4155
Холоценски календар 11053
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6561 и 6562 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5803 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4813 и 4814 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1806.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1053. година се протега во 3689 и 3690, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3749 и 3750 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1596. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 444 и 445 исламска година.

НастаниУреди

Завршување на сто годишната војна помеѓу Велика Британија и Франција.

РодениУреди

ПочиналеУреди