< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1031 (MXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1031 година од новата ера, 31. од вториот милениум, 31. од XI век и втора од 1030-тите.

1031 во разни календари
Грегоријански календар1031
MXXXI
Ab urbe condita1784
Ерменски календар480
ԹՎ ՆՁ
Асирски календар5781
Балиски календар952–953
Бенгалски календар438
Берберски календар1981
Будистички календар1575
Бурмански календар393
Византиски календар6539–6540
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3727 или 3667
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3728 или 3668
Коптски календар747–748
Етиопски календар1023–1024
Еврејски календар4791–4792
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1087–1088
 - Сачка ера952–953
 - Кали-југа4131–4132
Холоценски календар11031
Игбоански календар31–32
Ирански календар409–410
Исламски календар421–423
Јапонски календарЧоген 4
(長元4年)
Јавански календар933–934
Јулијански календар1031
MXXXI
Корејски календар3364
Мингуо-календар881 пред Р. Кина
民前881年
Нанакшахи−437
Селевкидски календар1342/1343 г.г.
Тајландски сончев календар1573–1574
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1157 или 776 или 4
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1158 или 777 или 5

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6539 и 6540 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5781 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4791 и 4792 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1784.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1031 година се протега во 3667 и 3668, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3727 и 3728 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1574. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 421 и 423 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди