< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1049 (MXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1049 година од новата ера, 49. од вториот милениум, 49. од XI век и последна од 1040-тите.

1049 во разни календари
Грегоријански календар1049
MXLIX
Ab urbe condita1802
Ерменски календар498
ԹՎ ՆՂԸ
Асирски календар5799
Балиски календар970–971
Бенгалски календар456
Берберски календар1999
Будистички календар1593
Бурмански календар411
Византиски календар6557–6558
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3745 или 3685
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3746 или 3686
Коптски календар765–766
Етиопски календар1041–1042
Еврејски календар4809–4810
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1105–1106
 - Сачка ера970–971
 - Кали-југа4149–4150
Холоценски календар11049
Игбоански календар49–50
Ирански календар427–428
Исламски календар440–441
Јапонски календарЕјшо 4
(永承4年)
Јавански календар952–953
Јулијански календар1049
MXLIX
Корејски календар3382
Мингуо-календар863 пред Р. Кина
民前863年
Нанакшахи−419
Селевкидски календар1360/1361 г.г.
Тајландски сончев календар1591–1592
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1175 или 794 или 22
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1176 или 795 или 23

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6557 и 6558 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5799 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4809 и 4810 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1802.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1049 година се протега во 3685 и 3686, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3745 и 3746 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1592. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 440 и 441 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди