< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1046 (MXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1046 година од новата ера, 46. од вториот милениум, 46. од XI век и седма од 1040-тите.

1046 во разни календари
Грегоријански календар1046
MXLVI
Ab urbe condita1799
Ерменски календар495
ԹՎ ՆՂԵ
Асирски календар5796
Балиски календар967–968
Бенгалски календар453
Берберски календар1996
Будистички календар1590
Бурмански календар408
Византиски календар6554–6555
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3742 или 3682
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3743 или 3683
Коптски календар762–763
Етиопски календар1038–1039
Еврејски календар4806–4807
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1102–1103
 - Сачка ера967–968
 - Кали-југа4146–4147
Холоценски календар11046
Игбоански календар46–47
Ирански календар424–425
Исламски календар437–438
Јапонски календарКантоку 3 / Ејшо 1
(永承元年)
Јавански календар949–950
Јулијански календар1046
MXLVI
Корејски календар3379
Мингуо-календар866 пред Р. Кина
民前866年
Нанакшахи−422
Селевкидски календар1357/1358 г.г.
Тајландски сончев календар1588–1589
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1172 или 791 или 19
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1173 или 792 или 20

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6554 и 6555 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5796 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4806 и 4807 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1799.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1046 година се протега во 3682 и 3683, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3742 и 3743 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1589. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 437 и 438 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди