< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1040 (MXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1040. година од новата ера, 40. од вториот милениум, 40. од 11 век и прва од 1040-тите.

1040 г.  во други календари
Грегоријански календар 1040
MXL
Ab urbe condita 1793
Асирски календар 5790
Бахајски календар -804–-803
Бенгалски календар 447
Берберски календар 1990
Будистички календар 1584
Бурмански календар 402
Византиски календар 6548–6549
Еврејски календар 4800–4801
Ерменски календар 489
ԹՎ ՆՁԹ
Етиопски календар 1032-1033
Игбоански календар 40–41
Ирански календар 418–419
Исламски календар 431–432
Јулијански календар 1040    MXL
Кинески календар 己卯年月日
(3676/3736)
— до —
庚辰年月日
(3677/3737)
Коптски календар 756–757
Корејски календар 3373
Календар Мингуо 872 пред РК
民前872年
Селевкидски календар 1351–1352
Тајландски сончев календар 1583
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1096–1097
 - Шака самват 962–963
 - Кали југа 4141–4142
Холоценски календар 11040
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6548 и 6549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4800 и 4801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1793.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1040. година се протега во 3676 и 3677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3736 и 3737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1583. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 431 и 432 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди