< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1025 (MXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1025 година од новата ера, 25. од вториот милениум, 25. од XI век и шеста од 1020-тите.

1025 во разни календари
Грегоријански календар1025
MXXV
Ab urbe condita1778
Ерменски календар474
ԹՎ ՆՀԴ
Асирски календар5775
Балиски календар946–947
Бенгалски календар432
Берберски календар1975
Будистички календар1569
Бурмански календар387
Византиски календар6533–6534
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3721 или 3661
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3722 или 3662
Коптски календар741–742
Етиопски календар1017–1018
Еврејски календар4785–4786
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1081–1082
 - Сачка ера946–947
 - Кали-југа4125–4126
Холоценски календар11025
Игбоански календар25–26
Ирански календар403–404
Исламски календар415–416
Јапонски календарМанџу 2
(万寿2年)
Јавански календар927–928
Јулијански календар1025
MXXV
Корејски календар3358
Мингуо-календар887 пред Р. Кина
民前887年
Нанакшахи−443
Селевкидски календар1336/1337 г.г.
Тајландски сончев календар1567–1568
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1151 или 770 или −2
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1152 или 771 или −1

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6533 и 6534 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5775 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4785 и 4786 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1778.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1025 година се протега во 3661 и 3662, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3721 и 3722 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1568. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 415 и 416 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди