< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1070 (MLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1070 година од новата ера, 70. од вториот милениум, 70. од XI век и прва од 1070-тите.

1070 во разни календари
Грегоријански календар1070
MLXX
Ab urbe condita1823
Ерменски календар519
ԹՎ ՇԺԹ
Асирски календар5820
Балиски календар991–992
Бенгалски календар477
Берберски календар2020
Будистички календар1614
Бурмански календар432
Византиски календар6578–6579
Кинески календар己酉(зем. петел)
3766 или 3706
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3767 или 3707
Коптски календар786–787
Етиопски календар1062–1063
Еврејски календар4830–4831
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1126–1127
 - Сачка ера991–992
 - Кали-југа4170–4171
Холоценски календар11070
Игбоански календар70–71
Ирански календар448–449
Исламски календар462–463
Јапонски календарЕнкју 2
(延久2年)
Јавански календар974–975
Јулијански календар1070
MLXX
Корејски календар3403
Мингуо-календар842 пред Р. Кина
民前842年
Нанакшахи−398
Селевкидски календар1381/1382 г.г.
Тајландски сончев календар1612–1613
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1196 или 815 или 43
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1197 или 816 или 44

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6578 и 6579 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5820 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4830 и 4831 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1823.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1070 година се протега во 3706 и 3707, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3766 и 3767 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1613. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 462 и 463 исламска година.

Настани уреди

 
Вилијам I, прикажан на таписеријата од Бајо
  • Кралот Вилијам I (Освојувачот) ги задушил бунтовите на северот на кралството Англија, по инвазијата на Свејн II. Следел глад по настанатиот пустош.[1]

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. „British History Timeline, Norman Britain, BBC“. Посетено на 2007-12-23.