< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1059 (MLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1059 година од новата ера, 59. од вториот милениум, 59. од XI век и последна од 1050-тите.

1059 во разни календари
Грегоријански календар1059
MLIX
Ab urbe condita1812
Ерменски календар508
ԹՎ ՇԸ
Асирски календар5809
Балиски календар980–981
Бенгалски календар466
Берберски календар2009
Будистички календар1603
Бурмански календар421
Византиски календар6567–6568
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3755 или 3695
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3756 или 3696
Коптски календар775–776
Етиопски календар1051–1052
Еврејски календар4819–4820
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1115–1116
 - Сачка ера980–981
 - Кали-југа4159–4160
Холоценски календар11059
Игбоански календар59–60
Ирански календар437–438
Исламски календар450–451
Јапонски календарКохеј 2
(康平2年)
Јавански календар962–963
Јулијански календар1059
MLIX
Корејски календар3392
Мингуо-календар853 пред Р. Кина
民前853年
Нанакшахи−409
Селевкидски календар1370/1371 г.г.
Тајландски сончев календар1601–1602
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1185 или 804 или 32
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1186 или 805 или 33

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6567 и 6568 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5809 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4819 и 4820 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1812.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1059 година се протега во 3695 и 3696, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3755 и 3756 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1602. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 450 и 451 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди