< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1091 (MXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1091 година од новата ера, 91. од вториот милениум, 91. од XI век и втора од 1090-тите.

1091 во разни календари
Грегоријански календар1091
MXCI
Ab urbe condita1844
Ерменски календар540
ԹՎ ՇԽ
Асирски календар5841
Балиски календар1012–1013
Бенгалски календар498
Берберски календар2041
Будистички календар1635
Бурмански календар453
Византиски календар6599–6600
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3787 или 3727
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3788 или 3728
Коптски календар807–808
Етиопски календар1083–1084
Еврејски календар4851–4852
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1147–1148
 - Сачка ера1012–1013
 - Кали-југа4191–4192
Холоценски календар11091
Игбоански календар91–92
Ирански календар469–470
Исламски календар483–484
Јапонски календарКанџи 5
(寛治5年)
Јавански календар995–996
Јулијански календар1091
MXCI
Корејски календар3424
Мингуо-календар821 пред Р. Кина
民前821年
Нанакшахи−377
Селевкидски календар1402/1403 г.г.
Тајландски сончев календар1633–1634
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1217 или 836 или 64
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1218 или 837 или 65

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6599 и 6600 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5841 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4851 и 4852 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1844.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1091 година се протега во 3727 и 3728, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3787 и 3788 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1634. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 483 и 484 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди