< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1077 (MLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1077 година од новата ера, 77. од вториот милениум, 77. од XI век и осма од 1070-тите.

1077 во разни календари
Грегоријански календар1077
MLXXVII
Ab urbe condita1830
Ерменски календар526
ԹՎ ՇԻԶ
Асирски календар5827
Балиски календар998–999
Бенгалски календар484
Берберски календар2027
Будистички календар1621
Бурмански календар439
Византиски календар6585–6586
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3773 или 3713
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3774 или 3714
Коптски календар793–794
Етиопски календар1069–1070
Еврејски календар4837–4838
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1133–1134
 - Сачка ера998–999
 - Кали-југа4177–4178
Холоценски календар11077
Игбоански календар77–78
Ирански календар455–456
Исламски календар469–470
Јапонски календарЏохо 4 / Џорјаку 1
(承暦元年)
Јавански календар981–982
Јулијански календар1077
MLXXVII
Корејски календар3410
Мингуо-календар835 пред Р. Кина
民前835年
Нанакшахи−391
Селевкидски календар1388/1389 г.г.
Тајландски сончев календар1619–1620
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1203 или 822 или 50
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1204 или 823 или 51

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6585 и 6586 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5827 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4837 и 4838 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1830.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1077 година се протега во 3713 и 3714, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3773 и 3774 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1620. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 469 и 470 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Геза I насликан во долниот дел од „Светата круна на Унгарците“

Надворешни врски уреди