< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1100 (MC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1100 година од новата ера, 100. од вториот милениум, последна од 101 век и прва од 10100-тите.

1100 во разни календари
Грегоријански календар1100
MC
Ab urbe condita1853
Ерменски календар549
ԹՎ ՇԽԹ
Асирски календар5850
Балиски календар1021–1022
Бенгалски календар507
Берберски календар2050
Будистички календар1644
Бурмански календар462
Византиски календар6608–6609
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3796 или 3736
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3797 или 3737
Коптски календар816–817
Етиопски календар1092–1093
Еврејски календар4860–4861
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1156–1157
 - Сачка ера1021–1022
 - Кали-југа4200–4201
Холоценски календар11100
Игбоански календар100–101
Ирански календар478–479
Исламски календар493–494
Јапонски календарКова 2
(康和2年)
Јавански календар1005–1006
Јулијански календар1100
MC
Корејски календар3433
Мингуо-календар812 пред Р. Кина
民前812年
Нанакшахи−368
Селевкидски календар1411/1412 г.г.
Тајландски сончев календар1642–1643
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1226 или 845 или 73
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1227 или 846 или 74

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6608 и 6609 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5850 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4860 и 4861 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1853.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1100 година се протега во 3736 и 3737, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3796 и 3797 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1643. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 493 и 494 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Смртта на Вилијам II, литографија, 1895

Надворешни врски уреди

  1. Peberdy, Robert; Waller, Philip (23 November 2020). A Dictionary of British and Irish History (англиски). John Wiley & Sons. стр. 673. ISBN 978-0-631-20155-7.