< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1023 (MXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1023 година од новата ера, 23. од вториот милениум, 23. од XI век и четвртта од 1020-тите.

1023 во разни календари
Грегоријански календар1023
MXXIII
Ab urbe condita1776
Ерменски календар472
ԹՎ ՆՀԲ
Асирски календар5773
Балиски календар944–945
Бенгалски календар430
Берберски календар1973
Будистички календар1567
Бурмански календар385
Византиски календар6531–6532
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3719 или 3659
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3720 или 3660
Коптски календар739–740
Етиопски календар1015–1016
Еврејски календар4783–4784
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1079–1080
 - Сачка ера944–945
 - Кали-југа4123–4124
Холоценски календар11023
Игбоански календар23–24
Ирански календар401–402
Исламски календар413–414
Јапонски календарЏијан 3
(治安3年)
Јавански календар925–926
Јулијански календар1023
MXXIII
Корејски календар3356
Мингуо-календар889 пред Р. Кина
民前889年
Нанакшахи−445
Селевкидски календар1334/1335 г.г.
Тајландски сончев календар1565–1566
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1149 или 768 или −4
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1150 или 769 или −3

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6531 и 6532 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5773 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4783 и 4784 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1776.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1023 година се протега во 3659 и 3660, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3719 и 3720 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1566. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 413 и 414 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди