< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1071 (MLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1071 година од новата ера, 71. од вториот милениум, 71. од XI век и втора од 1070-тите.

1071 во разни календари
Грегоријански календар1071
MLXXI
Ab urbe condita1824
Ерменски календар520
ԹՎ ՇԻ
Асирски календар5821
Балиски календар992–993
Бенгалски календар478
Берберски календар2021
Будистички календар1615
Бурмански календар433
Византиски календар6579–6580
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3767 или 3707
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3768 или 3708
Коптски календар787–788
Етиопски календар1063–1064
Еврејски календар4831–4832
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1127–1128
 - Сачка ера992–993
 - Кали-југа4171–4172
Холоценски календар11071
Игбоански календар71–72
Ирански календар449–450
Исламски календар463–464
Јапонски календарЕнкју 3
(延久3年)
Јавански календар975–976
Јулијански календар1071
MLXXI
Корејски календар3404
Мингуо-календар841 пред Р. Кина
民前841年
Нанакшахи−397
Селевкидски календар1382/1383 г.г.
Тајландски сончев календар1613–1614
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1197 или 816 или 44
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1198 или 817 или 45

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6579 и 6580 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5821 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4831 и 4832 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1824.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1071 година се протега во 3707 и 3708, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3767 и 3768 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1614. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 463 и 464 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Војводата Вилијам IX од Аквитанија

Починале уреди

Надворешни врски уреди