< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1005 (MV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1005 година од новата ера, 5. од вториот милениум, 5. од XI век и шеста од 1000-тите.

1005 во разни календари
Грегоријански календар1005
MV
Ab urbe condita1758
Ерменски календар454
ԹՎ ՆԾԴ
Асирски календар5755
Балиски календар926–927
Бенгалски календар412
Берберски календар1955
Будистички календар1549
Бурмански календар367
Византиски календар6513–6514
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3701 или 3641
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3702 или 3642
Коптски календар721–722
Етиопски календар997–998
Еврејски календар4765–4766
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1061–1062
 - Сачка ера926–927
 - Кали-југа4105–4106
Холоценски календар11005
Игбоански календар5–6
Ирански календар383–384
Исламски календар395–396
Јапонски календарКанико 2
(寛弘2年)
Јавански календар907–908
Јулијански календар1005
MV
Корејски календар3338
Мингуо-календар907 пред Р. Кина
民前907年
Нанакшахи−463
Селевкидски календар1316/1317 г.г.
Тајландски сончев календар1547–1548
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1131 или 750 или −22
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1132 или 751 или −21

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6513 и 6514 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5755 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4765 и 4766 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1758.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1005 година се протега во 3641 и 3642, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3701 и 3702 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1548. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 395 и 396 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди