< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1033 (MXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1033. година од новата ера, 33. од вториот милениум, 33. од 11 век и четвртта од 1030-тите.

1033 г.  во други календари
Грегоријански календар 1033
MXXXIII
Ab urbe condita 1786
Асирски календар 5783
Бахајски календар -811–-810
Бенгалски календар 440
Берберски календар 1983
Будистички календар 1577
Бурмански календар 395
Византиски календар 6541–6542
Еврејски календар 4793–4794
Ерменски календар 482
ԹՎ ՆՁԲ
Етиопски календар 1025-1026
Игбоански календар 33–34
Ирански календар 411–412
Исламски календар 424–425
Јулијански календар 1033    MXXXIII
Кинески календар 壬申年月日
(3669/3729)
— до —
癸酉年月日
(3670/3730)
Коптски календар 749–750
Корејски календар 3366
Календар Мингуо 879 пред РК
民前879年
Селевкидски календар 1344–1345
Тајландски сончев календар 1576
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1089–1090
 - Шака самват 955–956
 - Кали југа 4134–4135
Холоценски календар 11033
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6541 и 6542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4793 и 4794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1786.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1033. година се протега во 3669 и 3670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3729 и 3730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1576. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 424 и 425 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди