< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1069 (MLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1069 година од новата ера, 69. од вториот милениум, 69. од XI век и последна од 1060-тите.

1069 во разни календари
Грегоријански календар1069
MLXIX
Ab urbe condita1822
Ерменски календар518
ԹՎ ՇԺԸ
Асирски календар5819
Балиски календар990–991
Бенгалски календар476
Берберски календар2019
Будистички календар1613
Бурмански календар431
Византиски календар6577–6578
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3765 или 3705
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3766 или 3706
Коптски календар785–786
Етиопски календар1061–1062
Еврејски календар4829–4830
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1125–1126
 - Сачка ера990–991
 - Кали-југа4169–4170
Холоценски календар11069
Игбоански календар69–70
Ирански календар447–448
Исламски календар461–462
Јапонски календарЏирјаку 5 / Енкју 1
(延久元年)
Јавански календар973–974
Јулијански календар1069
MLXIX
Корејски календар3402
Мингуо-календар843 пред Р. Кина
民前843年
Нанакшахи−399
Селевкидски календар1380/1381 г.г.
Тајландски сончев календар1611–1612
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1195 или 814 или 42
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1196 или 815 или 43

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6577 и 6578 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5819 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4829 и 4830 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1822.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1069 година се протега во 3705 и 3706, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3765 и 3766 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1612. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 461 и 462 исламска година.

Настани уреди

 
Царот Роман IV Диоген на сребрена пара

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Finlay, George (1854). History of the Byzantine and Greek Empires from 1057–1453, p. 35. William Blackwood & Sons.