< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1060 (MLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1060 година од новата ера, 60. од вториот милениум, 60. од XI век и прва од 1060-тите.

1060 во разни календари
Грегоријански календар1060
MLX
Ab urbe condita1813
Ерменски календар509
ԹՎ ՇԹ
Асирски календар5810
Балиски календар981–982
Бенгалски календар467
Берберски календар2010
Будистички календар1604
Бурмански календар422
Византиски календар6568–6569
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3756 или 3696
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3757 или 3697
Коптски календар776–777
Етиопски календар1052–1053
Еврејски календар4820–4821
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1116–1117
 - Сачка ера981–982
 - Кали-југа4160–4161
Холоценски календар11060
Игбоански календар60–61
Ирански календар438–439
Исламски календар451–452
Јапонски календарКохеј 3
(康平3年)
Јавански календар963–964
Јулијански календар1060
MLX
Корејски календар3393
Мингуо-календар852 пред Р. Кина
民前852年
Нанакшахи−408
Селевкидски календар1371/1372 г.г.
Тајландски сончев календар1602–1603
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1186 или 805 или 33
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1187 или 806 или 34

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6568 и 6569 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5810 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4820 и 4821 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1813.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1060 година се протега во 3696 и 3697, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3756 и 3757 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1603. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 451 и 452 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди