< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1037 (MXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1037 година од новата ера, 37. од вториот милениум, 37. од XI век и осма од 1030-тите.

1037 во разни календари
Грегоријански календар1037
MXXXVII
Ab urbe condita1790
Ерменски календар486
ԹՎ ՆՁԶ
Асирски календар5787
Балиски календар958–959
Бенгалски календар444
Берберски календар1987
Будистички календар1581
Бурмански календар399
Византиски календар6545–6546
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3733 или 3673
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3734 или 3674
Коптски календар753–754
Етиопски календар1029–1030
Еврејски календар4797–4798
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1093–1094
 - Сачка ера958–959
 - Кали-југа4137–4138
Холоценски календар11037
Игбоански календар37–38
Ирански календар415–416
Исламски календар428–429
Јапонски календарЧоген 10 / Чорјаку 1
(長暦元年)
Јавански календар940–941
Јулијански календар1037
MXXXVII
Корејски календар3370
Мингуо-календар875 пред Р. Кина
民前875年
Нанакшахи−431
Селевкидски календар1348/1349 г.г.
Тајландски сончев календар1579–1580
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1163 или 782 или 10
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1164 или 783 или 11

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6545 и 6546 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5787 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4797 и 4798 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1790.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1037 година се протега во 3673 и 3674, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3733 и 3734 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1580. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 428 и 429 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди