< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1095 (MXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1095 година од новата ера, 95. од вториот милениум, 95. од XI век и шеста од 1090-тите.

1095 во разни календари
Грегоријански календар1095
MXCV
Ab urbe condita1848
Ерменски календар544
ԹՎ ՇԽԴ
Асирски календар5845
Балиски календар1016–1017
Бенгалски календар502
Берберски календар2045
Будистички календар1639
Бурмански календар457
Византиски календар6603–6604
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3791 или 3731
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3792 или 3732
Коптски календар811–812
Етиопски календар1087–1088
Еврејски календар4855–4856
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1151–1152
 - Сачка ера1016–1017
 - Кали-југа4195–4196
Холоценски календар11095
Игбоански календар95–96
Ирански календар473–474
Исламски календар487–488
Јапонски календарKahō 2
(嘉保2年)
Јавански календар999–1000
Јулијански календар1095
MXCV
Корејски календар3428
Мингуо-календар817 пред Р. Кина
民前817年
Нанакшахи−373
Селевкидски календар1406/1407 г.г.
Тајландски сончев календар1637–1638
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1221 или 840 или 68
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1222 или 841 или 69

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6603 и 6604 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5845 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4855 и 4856 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1848.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1095 година се протега во 3731 и 3732, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3791 и 3792 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1638. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 487 и 488 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Кралот Ладислав I

Надворешни врски уреди