< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1022 (MXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1022 година од новата ера, 22. од вториот милениум, 22. од XI век и трета од 1020-тите.

1022 во разни календари
Грегоријански календар1022
MXXII
Ab urbe condita1775
Ерменски календар471
ԹՎ ՆՀԱ
Асирски календар5772
Балиски календар943–944
Бенгалски календар429
Берберски календар1972
Будистички календар1566
Бурмански календар384
Византиски календар6530–6531
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3718 или 3658
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3719 или 3659
Коптски календар738–739
Етиопски календар1014–1015
Еврејски календар4782–4783
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1078–1079
 - Сачка ера943–944
 - Кали-југа4122–4123
Холоценски календар11022
Игбоански календар22–23
Ирански календар400–401
Исламски календар412–413
Јапонски календарЏијан 2
(治安2年)
Јавански календар924–925
Јулијански календар1022
MXXII
Корејски календар3355
Мингуо-календар890 пред Р. Кина
民前890年
Нанакшахи−446
Селевкидски календар1333/1334 г.г.
Тајландски сончев календар1564–1565
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1148 или 767 или −5
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1149 или 768 или −4

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6530 и 6531 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5772 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4782 и 4783 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1775.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1022 година се протега во 3658 и 3659, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3718 и 3719 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1565. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 412 и 413 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди