< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1045 (MXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1045 година од новата ера, 45. од вториот милениум, 45. од XI век и шеста од 1040-тите.

1045 во разни календари
Грегоријански календар1045
MXLV
Ab urbe condita1798
Ерменски календар494
ԹՎ ՆՂԴ
Асирски календар5795
Балиски календар966–967
Бенгалски календар452
Берберски календар1995
Будистички календар1589
Бурмански календар407
Византиски календар6553–6554
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3741 или 3681
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3742 или 3682
Коптски календар761–762
Етиопски календар1037–1038
Еврејски календар4805–4806
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1101–1102
 - Сачка ера966–967
 - Кали-југа4145–4146
Холоценски календар11045
Игбоански календар45–46
Ирански календар423–424
Исламски календар436–437
Јапонски календарКантоку 2
(寛徳2年)
Јавански календар948–949
Јулијански календар1045
MXLV
Корејски календар3378
Мингуо-календар867 пред Р. Кина
民前867年
Нанакшахи−423
Селевкидски календар1356/1357 г.г.
Тајландски сончев календар1587–1588
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1171 или 790 или 18
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1172 или 791 или 19

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6553 и 6554 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5795 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4805 и 4806 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1798.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1045 година се протега во 3681 и 3682, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3741 и 3742 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1588. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 436 и 437 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди