< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1067 (MLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1067. година од новата ера, 67. од вториот милениум, 67. од 11 век и осма од 1060-тите.

1067 г.  во други календари
Грегоријански календар 1067
MLXVII
Ab urbe condita 1820
Асирски календар 5817
Бахајски календар -777–-776
Бенгалски календар 474
Берберски календар 2017
Будистички календар 1611
Бурмански календар 429
Византиски календар 6575–6576
Еврејски календар 4827–4828
Ерменски календар 516
ԹՎ ՇԺԶ
Етиопски календар 1059-1060
Игбоански календар 67–68
Ирански календар 445–446
Исламски календар 459–460
Јулијански календар 1067    MLXVII
Кинески календар 丙午年月日
(3703/3763)
— до —
丁未年月日
(3704/3764)
Коптски календар 783–784
Корејски календар 3400
Календар Мингуо 845 пред РК
民前845年
Селевкидски календар 1378–1379
Тајландски сончев календар 1610
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1123–1124
 - Шака самват 989–990
 - Кали југа 4168–4169
Холоценски календар 11067
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6575 и 6576 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5817 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4827 и 4828 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1820.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1067. година се протега во 3703 и 3704, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3763 и 3764 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1610. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 459 и 460 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди