< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1078 (MLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1078 година од новата ера, 78. од вториот милениум, 78. од XI век и деветта од 1070-тите.

1078 во разни календари
Грегоријански календар1078
MLXXVIII
Ab urbe condita1831
Ерменски календар527
ԹՎ ՇԻԷ
Асирски календар5828
Балиски календар999–1000
Бенгалски календар485
Берберски календар2028
Будистички календар1622
Бурмански календар440
Византиски календар6586–6587
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3774 или 3714
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3775 или 3715
Коптски календар794–795
Етиопски календар1070–1071
Еврејски календар4838–4839
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1134–1135
 - Сачка ера999–1000
 - Кали-југа4178–4179
Холоценски календар11078
Игбоански календар78–79
Ирански календар456–457
Исламски календар470–471
Јапонски календарЏорјаку 2
(承暦2年)
Јавански календар982–983
Јулијански календар1078
MLXXVIII
Корејски календар3411
Мингуо-календар834 пред Р. Кина
民前834年
Нанакшахи−390
Селевкидски календар1389/1390 г.г.
Тајландски сончев календар1620–1621
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1204 или 823 или 51
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1205 или 824 или 52

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6586 и 6587 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5828 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4838 и 4839 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1831.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1078 година се протега во 3714 и 3715, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3774 и 3775 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1621. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 470 и 471 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Кралот Александар I Шкотски

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди