< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1036 (MXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1036 година од новата ера, 36. од вториот милениум, 36. од XI век и седма од 1030-тите.

1036 во разни календари
Грегоријански календар1036
MXXXVI
Ab urbe condita1789
Ерменски календар485
ԹՎ ՆՁԵ
Асирски календар5786
Балиски календар957–958
Бенгалски календар443
Берберски календар1986
Будистички календар1580
Бурмански календар398
Византиски календар6544–6545
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3732 или 3672
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3733 или 3673
Коптски календар752–753
Етиопски календар1028–1029
Еврејски календар4796–4797
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1092–1093
 - Сачка ера957–958
 - Кали-југа4136–4137
Холоценски календар11036
Игбоански календар36–37
Ирански календар414–415
Исламски календар427–428
Јапонски календарЧоген 9
(長元9年)
Јавански календар939–940
Јулијански календар1036
MXXXVI
Корејски календар3369
Мингуо-календар876 пред Р. Кина
民前876年
Нанакшахи−432
Селевкидски календар1347/1348 г.г.
Тајландски сончев календар1578–1579
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1162 или 781 или 9
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1163 или 782 или 10

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6544 и 6545 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5786 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4796 и 4797 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1789.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1036 година се протега во 3672 и 3673, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3732 и 3733 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1579. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 427 и 428 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди