< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1081 (MLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1081 година од новата ера, 81. од вториот милениум, 81. од XI век и втора од 1080-тите.

1081 во разни календари
Грегоријански календар1081
MLXXXI
Ab urbe condita1834
Ерменски календар530
ԹՎ ՇԼ
Асирски календар5831
Балиски календар1002–1003
Бенгалски календар488
Берберски календар2031
Будистички календар1625
Бурмански календар443
Византиски календар6589–6590
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3777 или 3717
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3778 или 3718
Коптски календар797–798
Етиопски календар1073–1074
Еврејски календар4841–4842
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1137–1138
 - Сачка ера1002–1003
 - Кали-југа4181–4182
Холоценски календар11081
Игбоански календар81–82
Ирански календар459–460
Исламски календар473–474
Јапонски календарЏорјаку 5 / Ејхо 1
(永保元年)
Јавански календар985–986
Јулијански календар1081
MLXXXI
Корејски календар3414
Мингуо-календар831 пред Р. Кина
民前831年
Нанакшахи−387
Селевкидски календар1392/1393 г.г.
Тајландски сончев календар1623–1624
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1207 или 826 или 54
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1208 или 827 или 55

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6589 и 6590 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5831 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4841 и 4842 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1834.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1081 година се протега во 3717 и 3718, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3777 и 3778 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1624. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 473 и 474 исламска година.

Настани

уреди
 
Алексиј I Комнин

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Brian Todd Carey (2012). Road to Manzikert: Byzantine and Islamic Warfare (527–1071), p. 158. ISBN 978-1-84884-215-1.