< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1011 (MXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1011 година од новата ера, 11. од вториот милениум, 11. од XI век и втора од 1010-тите.

1011 во разни календари
Грегоријански календар1011
MXI
Ab urbe condita1764
Ерменски календар460
ԹՎ ՆԿ
Асирски календар5761
Балиски календар932–933
Бенгалски календар418
Берберски календар1961
Будистички календар1555
Бурмански календар373
Византиски календар6519–6520
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3707 или 3647
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3708 или 3648
Коптски календар727–728
Етиопски календар1003–1004
Еврејски календар4771–4772
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1067–1068
 - Сачка ера932–933
 - Кали-југа4111–4112
Холоценски календар11011
Игбоански календар11–12
Ирански календар389–390
Исламски календар401–402
Јапонски календарКанико 8
(寛弘8年)
Јавански календар913–914
Јулијански календар1011
MXI
Корејски календар3344
Мингуо-календар901 пред Р. Кина
民前901年
Нанакшахи−457
Селевкидски календар1322/1323 г.г.
Тајландски сончев календар1553–1554
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1137 или 756 или −16
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1138 или 757 или −15

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6519 и 6520 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5761 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4771 и 4772 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1764.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1011 година се протега во 3647 и 3648, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3707 и 3708 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1554. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 401 и 402 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди