< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1064 (MLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1064 година од новата ера, 64. од вториот милениум, 64. од XI век и петта од 1060-тите.

1064 во разни календари
Грегоријански календар1064
MLXIV
Ab urbe condita1817
Ерменски календар513
ԹՎ ՇԺԳ
Асирски календар5814
Балиски календар985–986
Бенгалски календар471
Берберски календар2014
Будистички календар1608
Бурмански календар426
Византиски календар6572–6573
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3760 или 3700
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3761 или 3701
Коптски календар780–781
Етиопски календар1056–1057
Еврејски календар4824–4825
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1120–1121
 - Сачка ера985–986
 - Кали-југа4164–4165
Холоценски календар11064
Игбоански календар64–65
Ирански календар442–443
Исламски календар456–457
Јапонски календарКохеј 7
(康平7年)
Јавански календар967–968
Јулијански календар1064
MLXIV
Корејски календар3397
Мингуо-календар848 пред Р. Кина
民前848年
Нанакшахи−404
Селевкидски календар1375/1376 г.г.
Тајландски сончев календар1606–1607
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1190 или 809 или 37
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1191 или 810 или 38

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6572 и 6573 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5814 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4824 и 4825 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1817.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1064 година се протега во 3700 и 3701, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3760 и 3761 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1607. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 456 и 457 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Споменик на Ибн Хазм во Кордоба, Шпанија

Надворешни врски

уреди