< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1018 (MXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1018 година од новата ера, 18. од вториот милениум, 18. од XI век и деветта од 1010-тите.

1018 во разни календари
Грегоријански календар1018
MXVIII
Ab urbe condita1771
Ерменски календар467
ԹՎ ՆԿԷ
Асирски календар5768
Балиски календар939–940
Бенгалски календар425
Берберски календар1968
Будистички календар1562
Бурмански календар380
Византиски календар6526–6527
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3714 или 3654
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3715 или 3655
Коптски календар734–735
Етиопски календар1010–1011
Еврејски календар4778–4779
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1074–1075
 - Сачка ера939–940
 - Кали-југа4118–4119
Холоценски календар11018
Игбоански календар18–19
Ирански календар396–397
Исламски календар408–409
Јапонски календарКанин 2
(寛仁2年)
Јавански календар920–921
Јулијански календар1018
MXVIII
Корејски календар3351
Мингуо-календар894 пред Р. Кина
民前894年
Нанакшахи−450
Селевкидски календар1329/1330 г.г.
Тајландски сончев календар1560–1561
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1144 или 763 или −9
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1145 или 764 или −8

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6526 и 6527 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5768 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4778 и 4779 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1771.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1018 година се протега во 3654 и 3655, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3714 и 3715 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1561. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 408 и 409 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди